Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi

evden eve nakliyat nakliyat barsan nakliyat
Obezite Cerrahisi

İnternet ortamında bilgi edinmeye çalışan hastalar bilgi kargaşasına maruz kalmaktadırlar. Unutulmamadır ki, internetten alınan bilgiler güvenilir bir kaynaktan gelmedikleri sürece yanlış veya eksik bilgiler içerebilmektedirler. Hastalarımızın en doğru ve güncel bilgiyi alabilecekleri yerler obezite cerrahisi konusunda uzmanlaşmış tam donanımlı merkezlerdir. En sık yapılan hatalardan birisi, farklı yöntemleri birbiriyle karşılaştırmak veya aynı yöntemin teknik farklılıklarını aynı kefeye koymaktır.

Başarılı bir obezite cerrahisinin çok değişik tanımları yapılabilir. Hasta için bu, kısa dönemde verilen kilo miktarı olabilir; fakat, gerçekte başarı, uzun vadede en az sorun yaratan, uygulanabilir, yan etkileri en aza indirgenmiş, sonuçları bütün tıbbi camia tarafından kabül edilen ve yıllar içerisinde kilo kaybının muhafaza edildiği bir yöntem ile mümkündür.

Ülkemizde obezite ve buna bağlı hastalıklarla mücadele eden az sayıda kurum vardır. Bu alanda, soruna akademik olarak yaklaşan ve uluslararası standartlara uygun merkezlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Morbid Obezite Cerrahi Tedavi Biriminin kuruluş amaçları :

  • Obezite hastalığı ile ilgili bilinç ve eğitim düzeyini arttırmak,
  • Koruyucu ve önleyici önlemlerin alınmasını sağlamak,
  • Obezite ile ilgili bilimsel araştırmalar yapmak ve yayınlamak,
  • Mevcut çağdaş tedavi yöntemlerini uygulamak, geliştirmek, yaygınlaştırmak ve eğitimini vermektir.

Florence Nightingale Morbid Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezimizin Hikayesi:


obezite_cerrahisi
Obezite Cerrahisi Birimimiz 2007 yılından bu yana faaliyettedir. Doç.Dr.Yunus Yavuz'un Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda göreve başlamasını takiben birimimizin kuruluş çalışmalarına başlanmıştır. Norveç'in en büyük üniversitesinin (NTNU) hastanesi olan St.Olav's University Hospital of Trondheim'da Konsültan Uzman olarak çalışan Doç.Dr. Yunus Yavuz'un önderliğinde Beslenme Uzmanlığı ve Fizyolojisi, Spor Fizyolojisi, Endokrinoloji, Psikiyatri, Anezteziyoloji, Plastik Cerrahi bölümlerini içine alan bir Obezite Cerrahisi Merkezi kurulmasını sağlamıştır. Norveç Ulusal Obezite Cerrahisi Merkezi ve Amerika'da ki birkaç merkez birimimizin kuruluşunda örnek teşkil etmiştir. 
Doç.Dr. Yunus Yavuz, 1997-2006 yılları arasında Norveç Ulusal İleri Laparoskopik Cerrahi Merkezinde son 3 yılı yönetici olarak çalışmış, 2004 yılında kurulan Norveç Ulusal Obezite Cerrahisi Merkezinin kurulmasında görev almıştır. Doç.Dr.Yunus Yavuz, 9 yıl süre zarfında gerçekleştirilen sayısız ileri laparoskopik cerrahi işleme ilaveten, 2004-2006 yılları arasında yoğun olarak laparoskopik gastrik bypass tedavisi uygulanan bu merkezde operasyonda görev almıştır. 2007-2010 yılları arasında Marmara Üniversitesi'nde çalışan Doç.Dr.Yunus Yavuz, 2011 yılının ilk günlerinde İstanbul Bilim Üniversitesi'ne ve Florence Nightingale Grubuna geçmiştir.  2011 yılı itibariyle Morbid Obezite Cerrahisi birimimiz Florence Nightingale Grubu bünyesinde çalışmalarına başlamıştır.

Kliniğimiz diğer Üniversite ve Araştırma Hastaneleri servislerine de morbid obezite cerrahisi tekniklerinin geliştirilmesi açısından yardımcı olmaktadır. Şu ana kadar Adana, Malatya ve Şanlıurfa'da bu tür teknik destekler verilmiş birçok ameliyat gerçekleştirilmiştir.