Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi

evden eve nakliyat nakliyat barsan nakliyat
BARİATRİK CERRAHİ AMELİYATI SONRASI GÖRÜLEN YEME BOZUKLUĞU DAVRANIŞLARI
DR.YUNUS YAVUZ - Obezite - Sık Sorulan Sorular


Yaşam stili değişikliği tam olarak yerleşmediyse ve daha öncesinde yeme bozukluğuna yatkınlık, strese bağlı yeme problemleri ağırlıklı ise ameliyattan bir süre sonra (genelde bir yılın ardından) aşağıdaki yeme problemleri ortaya çıkabilir. Bunlardan herhangi biri söz konusu ise mutlaka bir ruh sağlığı uzmanından yardım almak gerekir.

Dürtüsel yeme: Vücudun açlık sinyallerine aldırmaksızın yeme problemi. Bu hastalar aç olmasalar da rahatsızlık hissi olana kadar yeme dürtüsü içinde olurlar.

Tıkınırcasına yeme: Kısa zamanda çok miktarda yiyecek yenir. Genelde kalorili ve “yasak” yiyecek tercihleri olur. Bu durum genelde negatif duygusal bir durumla ilgili olur ve utanma, kendine kızgınlık ve depresyon görülür.

Öğün atlama: Birçok hasta günde sadece bir ya da iki öğün yeme alışkanlığı edinir. Kişilerin “çok yoğun” olmaları nedeniyle sağlıklı ve düzgün öğün yapamayıp yüksek kalorili atıştırmalarla günü geçirirler.

Gece yeme:  Birçok hasta günlük almaları gereken kalorileri çoğunlukla akşam eve geldikten sonra tüketirler. Bunun bir nedeni gün içinde aç kalmış olmaları, diğer bir nedeni ise eve geldiklerinde kendilerini rahat ve özgür hissetmeleri ve rahatlamak için yiyeceği kullanmalarıdır. Hormonal durumun da bu davranışta etkisi olduğu görülmektedir.

Hızlı yeme: Birçok kişi oldukça hızlı yerler. Obez kişilerin de diğerlerine göre genelde büyük lokmalar aldıkları ve az çiğnedikleri bilinmektedir. Hızlı yeme ne kadar yendiğini gizlemeye de yardımcı olur. Bu problem ameliyat sonrası da devam ettiğinde kilo verişi ve korunmasını baltalar.

Duygusal yeme: Birçok kişi sadece sıkılmış olduğu için, depresyon, anksiyete, yalnızlık ya da mutluluk nedeniyle güçlü bir yeme arzusu duyar. Fiziksel açlık ile duygusal yeme arzusunu ayırt etmekte güçlük yaşarlar.

Aşırı veya az sıvı tüketimi: Bazı kişiler ameliyat öncesi çok sıvı tüketirken bazıları da neredeyse hiç tüketmezler. Her iki durumda da ameliyat sonrasında problem yaşanır.

Yetersiz beslenme: Bazı kişiler ameliyat sonrası bazı yiyecekleri elimine etme eğiliminde olurlar. Karbonhidrat yerine protein yediklerinde daha iyi kilo vereceklerine inanırlar. Ya da sıvı gıdalar banttan daha kolay geçtiği için katı gıdaları tamamen reddederler.

Yemekten korkma: Birçok kişi kilo alacağından korktuğu için normal yemekten kaçınmaya başlar. Gittikçe yiyecek seçimleri konusunda katı bir yaklaşım izlemeye başlarlar. Hatta fazla yediğini düşünenlerde kusma, laksatif kullanımı gibi bağırsak boşaltma denemelerinde bulunurlar. Bu kişilerde anoreksiya gelişme riski vardır.

Uzm. Klinik Psikolog

Banu Akman Şahin