Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi

evden eve nakliyat nakliyat barsan nakliyat
Yeni Obezite Tedavileri

Obezite tedavisinde sonuçları en yüz güldürücü olan yöntem cerrahidir. Cerrahi yöntemlerin kalıcı başarı şansı çok daha yüksektir. Obezitenin cerrahi tedavisi de, diğer cerrahilerde olduğu gibi hastaya daha az zarar veren yöntemlere doğru kaymaktadır. Çok yakında kliniğimizde de uygulamaya başlayacağımız yöntemler şunlardır:

1. Endoskopik yöntemler: Hastaların uyutularak veya sakinleştirici verilerek endoskop yardımıyla vücutlarında hiçbir kesi yapmadan uygulanan obezite tedavi yöntemleridir. Bu yöntemleri kendi aralarında birkaç gruba ayırabiliriz. 

     A. Endosleeve yöntemi: Mide, onikiparmak barsağı ve ince barsağın içine emilimi önleyici plastik ince bir hortum konularak uygulanan bir yöntemdir. Henüz tam güvenilir klinik çalışmalar olmadığı için denyesel aşamadadır. 

     B. Endoskopik zımba yöntemleri: Laparsokopik ameliyatlarda kullanılan zımbaların (stapler) benzeri cihazlarla hiçbir yer delinmeden midenin kesilerek küçültüldüğü yöntemlerdir. Mevcut yöntemler Stomaphyx veTOGA'ya ilaveten  yaygınlaşmaktadır.

     C. Endoskopik dikiş teknikleri : Birçok firma bu konuda çalışmaktadır. Ameliyat gerektirmeden endoskopik olarak mide hacmi güçültülebilmektedir. Bard Endocinch, Olympus Eagleclaw, Ethicon'un yeni ürünleri oldukça umut vermektedir. 

2. Laparoskopik yöntemler: Tek delikten yapılan obezite cerrahileri yaygınlaşmaktadır. Şu anda yaygın olarak tüp mide ameliyatları tek delikten gerçekleştirilmektedir. Henüz deneysel aşamada olan bir diğer cerrahi türü ise Tüp Plikasyondur (Gastrik sleeve plikasyon) (Gastric mideyi kesip çıkarmadan, kendi içine katlayarak yapılan tüp mide ameliyatı). 

3. Elektriksel yöntemler: Midenin elektrik ile uyarılması (pace maker), vagal sinir uyarımı vb. yöntemler ile doygunluk hissi oluşabileceği gösterilmiştir. 

4. İlaçlar: İştah mekanizmaları anlaşıldıkça yeni kuşak ilaçların obezite tedavisinde daha çok kullanılacağı fikri yaygınlaşmaktadır. Yeni kuşak ilaçlar doyma mekanizmasında etkili hormonları ve merkezi sinir sistemini hedef almaktadır. 

CERRAHİYE ALTERNATİF OLABİLECEK BU YENİ YÖNTEMLER TARAFIMIZDAN YAKIN OLARAK TAKİP EDİLMEKTEDİR. ÇOK YAKINDA BU TÜR UYGULAMALARA BAŞLANACAKTIR.