Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi

evden eve nakliyat nakliyat barsan nakliyat
Belirtiler

Reflü hastalığı çok yaygın bir rahatsızlıktır. Yemeklerden, özellikle de ağır yemeklerden sonra mide ekşimesi, ağza acı suların gelmesi, göğüs arkasında yanma gibi şikayetler en belirgin belirtilerdir. Bu tür şikayetlere bazen göğüs ağrısı eşlik edebilir fakat tipik bir bulgu değildir. Şikayetler yine tipik olarak mide asidini düşürücü ilaçlar ile düzelmektedir. Bu ilaçlar bırakıldığında şikayetler geriye gelir. Burada ayırt edilmesi gereken en önemli ayrıntı bu şikayetlerin ne sıklıkta olduğu ve kişinin yaşamını ne kadar etkilediğidir. Çünkü birçok insan günlük hayatında reflü belirtileri gösterebilir; bu ameliyat olmayı gerektirecek derecede hasta olunduğu anlamına gelmez.

Reflü bazen alerjik astım veya kronik üst solunum yolu enfeksiyonu gibi kendini gösterebilir. Bunun nedeni geriye kaçan asidin solunum yollarına girerek rahatsız etmesidir. Bu tür hastalar yıllarca ilgisiz tedaviler alabilmektedir. 

Ameliyat öncesi tetkiklerde, hastanın şikayetleri ile reflü dönemlerinin arasındaki ilişki saptanır. Endoskopi, pHmetre ve manometre tetkikleriyle netleştirilerek hasta tedavi edilir.