Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi

evden eve nakliyat nakliyat barsan nakliyat
Tanısal Laparoskopi

Karın içerisinde muayene ve görüntüleme yöntemleriyle tanısı konulamayan hastalıkların teşhisi için kullanılır. Bu hastalıkların başında nedeni anlaşılamayan karın ağrıları başta gelir. Acil servislere karın ağrısı nedeniyle başvuran hastalarda, özellikle de bayan hastalarda büyük bir ameliyata girişmeden göbek deliğine saklanan küçük bir delikten girilerek tanı konulabilir. Apandisit öntanısı ile kliniğimize gelen hastalara tanısal laparoskopi yapıldığında, cerrahi tedavi gerektirmeyen hastalıklara rastlanabilmektedir. Birçok hastada kadın üreme organları ile ilgili basit sorunlarla karşılaşılmaktadır. Laparoskopinin bir diğer faydası, tanıyı koyduktan sonra tedaviye de imkan tanımasıdır. Tanı amacıyla girilen delikten veya ilave bir veya iki delikten istenilen her türlü cerrahi tedavi mümkün olmaktadır.

Tanısal laparoskopinin sıklıkla kullanıldığı bir diğer alan karın yaralanmalarıdır. Karın içinde kanama ve delinme olup olmadığı bu yöntem ile ortaya konulabilir.

Tanısal laparoskopinin tümör hastalarında da kullanılır. Büyük bir ameliyat öncesi uygulanan laparoskopi ameliyatın türü, tümörün yayılması konusunda fikir verir.